Desert Boots – pouštní kotníkové boty

Desert Boots, pánské a dámské pouštní kotníkové boty

Desert Boots alias pouštní boty jsou oblíbenou legendou mezi gentlemany a nejen mezi nimi, dnes už se z nich mohou těšit i ženy, neboť jsou běžně k dostání také v dámském provedení.

Řadí se do kategorie volnočasové lehké obuvi nositelné prakticky po celý rok bez ohledu na počasí. A jak vlastně fenomén Desert Boots vznikl?

Desert Boots zakoupíte v ověřených e-shopech:
ZootAnsweareObuvAsos

Historie Desert Boots

Úplné počátky těchto kotníkových bot se začaly psát nezávisle na několika místech. Avšak podstatou jejich vzniku byla jedna ze základních potřeb obyvatel civilizovaného světa – mít nohy v suchu a teple.

Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, šedé

Prakticky nejznámější příběh tzv. pouštních bot se začal psát kde jinde než v africké poušti během II. světové války. Tehdy britští vojáci operovali v krutých podmínkách vybaveni jednoduchými botami sahajícími těsně nad kotníky. Jejich design měl vojákům zajistit jednak tepelný komfort v obrovském žáru a pak je měl chránit před vniknutím jemného písku dovnitř bot.

Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, šedé

Nebylo by to poprvé, aby se něco z vojenského vybavení uchytilo na běžném trhu, k tomu by však v tomto případě možná nedošlo, kdyby v britské armádě nesloužil Nathan Clark – pravnuk Jamese Clarka, zakladatele proslulé britské obuvnické značky Clarcks.

James se dostal do Afriky po předchozím působení v Barmě (neboli Myanmaru), kde se podobné boty nosily rovněž. Až během pobytu v poušti mu došlo, jaký mají Desert Boots potenciál.

Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, hnědé
Po návratu do Británie se pokusil o výrobu prvních prototypů, avšak jeho záměr nebyl rodinnou značkou Clarkss podpořen.

James se ale nevzdal, podařilo se mu dostat svoje návrhy na stránky časopisu Esquire. Následně z Desert Boots stal módní hit 50. let především v bohémských kruzích USA a západní Evropy. K prosazení na Britských ostrovech bylo potřeba dalších deset let, do té doby byly považovány za podřadné, pro tamní poměry nebyly dostatečně reprezentativní. Silnými konkurenty byly jiné boty – Chelsea BootsBeatle Boots (u nás označované jako perka či jezdecká perka).

Charakteristika a kvalita

Desert Boots si svoje místo vydobyly v módním průmyslu díky své jednoduchosti, kvalitnímu zpracování a vysoké odolnosti. Svršek bývá vyroben zpravidla ze dvou dílů hovězinové kůže. K němu je přišitá velice pevná podrážka z kvalitní tuhé gumy. Dalším charakteristickým prvkem je malý počet ok pro tkaničky (obvykle dva až tři páry).

Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, khaki

Vynikají prodyšností a odolností. Často je svršek opatřen impregnační vrstvou pro odpuzení vody.

Nepřeberné množství druhů

Dnes už nejsou Desert Boots jen doménou značky Clarks. Přidaly se k ní i další jako např. Dr. Martens či v poslední době oblíbená značka Frank Wright. Dokonce módní řetězce vydávají vlastní kolekce.

Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, khaki

Přežitkem je také typická písková barva svršku. Běžně se setkáte i s velice výraznými variantami (modré, zelené, oranžové atd.). Výjimkou nejsou kousky určené speciálně pro ženy.

Co si obléknout?

Z pánského šatníku se k Deserts Boots hodí úzké bavlněné kalhoty (jeansy, chinos kalhoty atd.). Rozhodně se nejedná o faux pas, když kalhoty vystřídají vhodné casual šortky. Z horních svršků se nabízí obléknutí padnoucí košile. Při chladnějším počasí se doporučuje outfit doplnit o kratší sportovní sako, parku či kabát. V některých případech vypadá dobře i kombinace pouštních bot spolu s úzkými kalhotami a bomberem.

Dámy mají možností o něco více. V jejich případě lze boty kombinovat se sukněmi či legínami.

Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, zebrované
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, modré
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, černé, květinové
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, hnědé
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, tmavě modré
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené,
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, světle hnědé
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, tmavě šedé, černé
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, hnědé
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, maskáčové
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, bílé
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, tmavě modré
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, hadí motiv
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, leopardí, gepardí