Desert Boots – pouštní kotníkové boty

Desert Boots, pánské a dámské pouštní kotníkové boty

Desert Boots alias pouštní boty jsou oblíbenou legendou mezi gentlemany a nejen mezi nimi, dnes už se z nich mohou těšit i ženy, neboť jsou běžně k dostání také v dámském provedení.

Řadí se do kategorie volnočasové lehké obuvi nositelné prakticky po celý rok bez ohledu na počasí. A jak vlastně fenomén Desert Boots vznikl?

Historie Desert Boots

Úplné počátky těchto kotníkových bot se začaly psát nezávisle na několika místech. Avšak podstatou jejich vzniku byla jedna ze základních potřeb obyvatel civilizovaného světa – mít nohy v suchu a teple.

Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, šedé

Prakticky nejznámější příběh tzv. pouštních bot se začal psát kde jinde než v africké poušti během II. světové války. Tehdy britští vojáci operovali v krutých podmínkách vybaveni jednoduchými botami sahajícími těsně nad kotníky. Jejich design měl vojákům zajistit jednak tepelný komfort v obrovském žáru a pak je měl chránit před vniknutím jemného písku dovnitř bot.

Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, šedé

Nebylo by to poprvé, aby se něco z vojenského vybavení uchytilo na běžném trhu, k tomu by však v tomto případě možná nedošlo, kdyby v britské armádě nesloužil Nathan Clark – pravnuk Jamese Clarka, zakladatele proslulé britské obuvnické značky Clarcks.

James se dostal do Afriky po předchozím působení v Barmě (neboli Myanmaru), kde se podobné boty nosily rovněž. Až během pobytu v poušti mu došlo, jaký mají Desert Boots potenciál.

Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, hnědé
Po návratu do Británie se pokusil o výrobu prvních prototypů, avšak jeho záměr nebyl rodinnou značkou Clarkss podpořen.

James se ale nevzdal, podařilo se mu dostat svoje návrhy na stránky časopisu Esquire. Následně z Desert Boots stal módní hit 50. let především v bohémských kruzích USA a západní Evropy. K prosazení na Britských ostrovech bylo potřeba dalších deset let, do té doby byly považovány za podřadné, pro tamní poměry nebyly dostatečně reprezentativní. Silnými konkurenty byly jiné boty – Chelsea BootsBeatle Boots (u nás označované jako perka či jezdecká perka).

Charakteristika a kvalita

Desert Boots si svoje místo vydobyly v módním průmyslu díky své jednoduchosti, kvalitnímu zpracování a vysoké odolnosti. Svršek bývá vyroben zpravidla ze dvou dílů hovězinové kůže. K němu je přišitá velice pevná podrážka z kvalitní tuhé gumy. Dalším charakteristickým prvkem je malý počet ok pro tkaničky (obvykle dva až tři páry).

Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, khaki

Vynikají prodyšností a odolností. Často je svršek opatřen impregnační vrstvou pro odpuzení vody.

Nepřeberné množství druhů

Dnes už nejsou Desert Boots jen doménou značky Clarks. Přidaly se k ní i další jako např. Dr. Martens či v poslední době oblíbená značka Frank Wright. Dokonce módní řetězce vydávají vlastní kolekce.

Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, khaki

Přežitkem je také typická písková barva svršku. Běžně se setkáte i s velice výraznými variantami (modré, zelené, oranžové atd.). Výjimkou nejsou kousky určené speciálně pro ženy.

Co si obléknout?

Z pánského šatníku se k Deserts Boots hodí úzké bavlněné kalhoty (jeansy, chinos kalhoty atd.). Rozhodně se nejedná o faux pas, když kalhoty vystřídají vhodné casual šortky. Z horních svršků se nabízí obléknutí padnoucí košile. Při chladnějším počasí se doporučuje outfit doplnit o kratší sportovní sako, parku či kabát. V některých případech vypadá dobře i kombinace pouštních bot spolu s úzkými kalhotami a bomberem.

Dámy mají možností o něco více. V jejich případě lze boty kombinovat se sukněmi či legínami.

Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, zebrované
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, modré
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, černé, květinové
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, hnědé
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, tmavě modré
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené,
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, světle hnědé
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, tmavě šedé, černé
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, hnědé
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, maskáčové
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, bílé
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, tmavě modré
Desert Boots, dámské pouštní kotníkové boty – kožené, hadí motiv
Desert Boots, pánské pouštní kotníkové boty – kožené, leopardí, gepardí