Hodinky Casio G-shock
Historie hodinek Casio sahá do roku 1983. Tehdy Casio vyvinulo první model a vyvrátilo mýtus, že hodinky jsou sice praktickým, ale velice křehkým, šperkem, s kterým potřeba patřičně zacházet. Kýženého výsledku se dosáhlo zarputilostí designérů ve vytvoření nejodolnějších hodinek vůči nárazům, otřesům a tlaku.
V devadesátých letech si získaly hodinky Casio G-shock velkou přízeň. Velký zájem mezi zákazníky pak spustil lavinu inovací při využití nových technologií a systémů, jejichž výsledkem je například solární napájení, řízení rádiovým signálem, indikace stavu přílivu/odlivu či spojení s mobilními telefony a počítači přes rozhraní bluetooth.
Konstrukce a odolnost hodinek G-shock
Základem odolné konstrukce hodinek G-shock je uretan neboli ethylkarbanát v pevné formě. Vyznačuje se vysokou pružností a absorbcí otřesů.
Je ho použito u pouzdra i náramku na specificky nejdůležitějších částech. Konstrukčně jsou hodinky navrženy tak, aby při nárazu na ploché předměty či na zem nedošlo k poškození sklíčka či ovládacích prvků. Prakticky by nemělo vůbec dojít ke kontaktu s těmito prvky. Zadní část pouzdra je chráněna kovovým krytem. U některých modelů je tento zajištěný šroubky.
Speciální funkce
Oblíbenost řady Casio G-shock však nespočívá jen v jejich odolnosti. Velkou roli sehrávají i funkce, na které můžete narazit. Samozřejmě jako všechny moderní hodinky obsahují stopky, datum, kalendář, světové časy. Tyto funkce se však stávají u digitálních hodinek samozřejmostí a nemusí přímo ohromit. Avšak jsou i takové funkce (u vybraných modelů), které dnes patří k nadstandardu. Patří mezi ně:
- Solární dobíjení akumulátoru.
- Řízení rádiovým signálem.
- Funkce pro potápěče a surfaře.
- Spojení chytrým telefonem.
Solární dobíjení akumulátoru je výrazným benefitem v každém zařízení. Zejména v hodinkách se sofistikovanými funkcemi ho lze považovat za nezbytnost. Dokáže držet akumulátor v dobré kondici výrazně déle. Nemusíte tak často absolvovat výměnu akumulátoru, což je ocenitelné zejména u hodinek s těsněním odolávajícím vysokému tlaku vody. Každý zásah do útrob hodinek je potřeba vždy svěřit odborníkovi. V opačném případě hrozí porušení těsnění a následně strojku při vniknutí vody.
Řízení rádiovým signálem je skvělým pomocníkem pro ty, kteří potřebují mít neustále přesný čas. Klasicky má každý strojek toleranci přesného chodu, tzn. během určité doby se čas hodinek buď zpozdí nebo předběhne. Pravidelnou aktualizací času podle rádiového signálu se nepřesnost eliminuje na minimum. Jedním z nejmodernějších systémů šíření rádiového signálu je Multiband 6. Skládá se z celkem šesti vysílačů s velkým poloměrem pokrytí (1 000 až 3 500 km). Vysílače jsou umístěny ve Velké Británii, Německu, USA, Číně, Japonsku.
Mezi další zajímavé patří bezesporu funkce spojené s potápěním či surfováním. Pro nadšence těchto adrenalinových sportů značka Casio vyvinula funkce pro indikaci hloubky ponoru, doby ponoru, rychlosti ponoření/vynoření a spousta dalších. Velice zajímavá je pak indikace aktuálního stavu přílivu/odlivu a měsíční fáze.
V dnešní době zcela závislé na informačních technologiích je velkým lákadlem konektivita s mobilním telefonem. Pomocí bluetooth a jednoduché aplikace můžete prostřednictvím hodinek ovládat přehrávání hudby v telefonu, být informování o příchozích e-mailech, příchozích a zmeškaných hovorech, tedy obecně notifikace telefonu se přenáší do hodinek, které vás upozorní zapípáním či vibracemi. Samozřejmostí je nastavování času, budíku atp. na hodinkách pohodlně přes telefon. Možností je celá řada. Ironií osudu je to, že právě telefony ve velké míře vytlačily hodinky, aby se nakonec dostaly do fáze, kdy se chytré hodinky vrátí, aby omezily respektive usnadnily používání nejen mobilního telefon.