Mongol – zajímavá značka návrhářky Moniky Přikrylové

MONGOL – Monika Přikrylová – bomber s výšivkouMONGOL – Monika Přikrylová – růžový bomber se vzorem a výšivkou

Monika Přikrylová je mladá česká návrhářka vystupující pod vlastní značkou MONGOL, s kterou se dostává do stále většího povědomí nejen u nás, ale i v zahraničí.

První kroky směřující ku světu módy podnikla už během dětství, kdy doma objevila a využila šlapací šicí stroj. První studium oděvnictví absolvovala na Střední odborné škole oděvní v Boskovicích, dále pokračovala na VOŠ oděvního designu a managementu a SUPŠ textilní v Brně. Studijní etapu pak zakončila na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Významným milníkem byl i jeden zimní semestr strávený ve Velké Británii na Nottingham Trent University. Právě tam se jí dostalo mnoha poznatků a nových zkušeností.

Tvorba značky MONGOL je charakteristická směsicí hravosti, elegance, využití protikladů a emocí. Za velice sympatickou a ocenitelnou považuji snahu recyklovat. Většina dosavadních kolekcí byla postavená na jasně vymezeném tématu. Zatím poslední (na přiložených fotografiích, jejichž autorkou je Vendula Knopová) byla inspirovaná Monikou samotnou respektive jejími preferencemi. Vycházela ze svého šatníku, z vlastního oblečení, v kterém se cítí dobře při každodenním nošení. Jedná se tedy o kousky tzv. „ready to wear“ (z angličtiny) neboli „prêt-à-porter“ (z francouzštiny).

Monika byla v roce 2011 oceněna Národní cenou za studentský design, její účast zaznamenal zajímavý projekt Veroniky Ruppert (sledujte její prima pořad Modeschau na Radiu Wave) Shape & Vision, dále byla finalistkou v soutěži Schwarzkopf Brillance Fashion Talent 2013 a ve stejném roce se zúčastnila akce Shooting Fashion Stars. Mimo jiné je její práce vidět i na pódiu při vystoupeních kapely Fiordmoss, pro kterou vytváří kostýmy.

Mezi poslední významnou událost se zařadila Mončina cesta do Mongolska. Přiměla ji k tomu fascinace tamní kulturou, zejména pak tradiční oděv. Cesta byla vlastně vyvrcholením dřívější bakalářské práce, v které se Mongolsku věnovala. Jaká byla pětidenní cesta, co všechno stihla a na co se můžeme v budoucnu těšit, se dočtete na jejím blogu, rozhodně doporučuji.

Dále sledujte Mončin web monikamongol.cz a stránku na Facebooku, na které je docela aktivní.

MONGOL – Monika Přikrylová – dlouhá černá mikina s kapucí, stříbrná zádaMONGOL – Monika Přikrylová – dlouhá černá mikina s kapucí, stříbrná záda
MONGOL – Monika Přikrylová – černé šatyMONGOL – Monika Přikrylová – černé šaty
MONGOL – Monika Přikrylová – černé triško s barevným vzoremMONGOL – Monika Přikrylová
MONGOL – Monika Přikrylová – černá mikina s dekoremMONGOL – Monika Přikrylová – kostkovaná sukně
MONGOL – Monika Přikrylová – černé triko, dlouhý rukávMONGOL – Monika Přikrylová – černé šaty
MONGOL – Monika Přikrylová – černá dlouhá bundaMONGOL – Monika Přikrylová – černé šaty